Burun Tipleri ve Rinoplasti Teknikleri


Burun tipleri - Dr. Rinoplasti

Burun biliminin estetik bölümü burun tiplerini sınıflara ayırarak çalışmayı tercih eder. Halk arasında da bazı burun sınıfları kullanıldığına hepimiz tanık olmuşuzdur. Karadenizli burnu, zenci burnu vb. Karadeniz’den 8,8 cm’lik burun uzunluğu ile dünya rekoru kıran Mehmet Özyürek gibi.

Tıbben bu sınıfları aşağıdaki gibi ele alabiliriz:

  • Geniş burun tabanı
  • Burun ucunun top gibi olması, iriliği
  • Burun ucunun top gibi ve aşırı çıkık olması, iriliği
  • Burun sırtında kemer
  • Burun ucunun geniş ve top gibi olması
  • Burunda çöküklük
  • Dar ya da eğri burun

Geniş burun tabanı - Dr. Rinoplasti

Geniş burun tabanı

Burun tabanında genişlik varsa, yani burun kanatlarının yanağa yapıştıkları yerden dolayı burun alt kısmı kişinin yüzüne ve burun orantılarına göre geniş kalıyorsa, kanatların yanaklara yapıştıkları yerden yapılan yarım ay şeklinde bir kesitle bir dilim doku çıkarılır. Yara dudakları birbirlerine estetik dikişlerle yaklaştırılarak yara kapatılır ve iyileşmenin tamamlanmasıyla daha dar bir tabana sahip bir burun elde edilmiş olur.

Burun ucunun top gibi olması, iriliği

Burun ucunun iskeletini oluşturan kıkırdaklar vardır. Sağ ve sol yanda birer adet yer alırlar. Alt yan kıkırdak ismi ile anılırlar. Bu kıkırdakların alına yakına kenarlarından bir miktar kıkırdak çıkararak burun ucunun daha zarif görünmesini sağlamak olanaklıdır.

İri burun ucu - Dr. Rinoplasti

İri burun ucu - Dr. Rinoplasti

Burun ucunun top gibi ve aşırı çıkık olması, iriliği

Bazı durumlarda alt yan kıkırdakların uzunluklarını tepe noktalarından çıkarılan bir kıkırdakla kısaltmak tercih edilir.

Burun sırtında kemer

Burun kemerli ise, kemeri oluşturan kabarıklık traşlanabilir. Burun sırtını oluşturan iskelet yapılar üst yan kıkırdak, burun orta duvarının en ön kısmı ve burun kemiğidir. Bu yapıların hekimin uygun gördüğünce traşlanmasıyla burunun sırtının daha düzgün bir görünüme sahip olması sağlanabilir.

Kemerli Burun - Dr.Rinoplasti

Geniş burun ucu - Dr. Rinoplasti

Burun ucunun geniş ve top gibi olması

Burun ucundaki genişliği daraltmak için en çok kullanılan tekniklerden birisi alt yan kıkırdakları birbirlerine yaklaştıran dikişlerin konmasıdır. Bu sayede hem burun ucu daraltılmış olur, hem de her iki alt yan kıkırdağın tepe noktasının eşit düzlemde olması sağlanır.

Burunda çöküklük

Bazı burunlar gelişimsel, doğuştan ya dasonradan olma nedenlere bağlı çökmüş olabilir. Bu burunlarda burun çıkıntısını yeniden oluşturmak için vücuudun başka bir yerinden alınan kıkırdak parçalarla yükseltme sağlanır.

Çökük burun - Dr.Rinoplasti

Dar burun - Dr.Rinoplasti

Dar ya da eğri burun

Bazen burunların aşırı dar oldukları ya da eğri oldukları gözlenir. Bu burunları düzgün ve yeterince geniş hale getirmek için üst yan kıkırdak ile burun orta duvarının arasına ayırıcı kıkırdak parçaları konur. Bu sayede burun hem daha uygun ölçülere sahip olacaktır, hem de eğrilik olan yerlere gerekirse farklı boyutta parçaların konmasıyla eğrilik giderilmiş olacaktır.