Rinoplasti ve Sık Sorulan Sorular

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar sorularınızı cevaplıyor

Rinoplasti Sadece Estetik Bir Ameliyat mıdır?

Rinoplasti sadece estetik bir ameliyat değildir. Rinoplasti ameliyatı burun şeklini değiştiren bir ameliyattır ancak bu şekil değişikliği burun organı üzerinde birçok farklı etkiye yol açar.

Örneğin; burunun küçüldüğü durumda, içerisindeki yapıların büyük kaldığı bir durum meydana gelir. O nedenle bu yapıların uygun boyutlara ulaştırılması gerekir.

İkinci olarak, burun orta duvarının düzgün şekil alması durumudur. Bir diğer önemli nokta, burun orta çatısıdır. Çünkü bu bölge tavan hava akımının kontrol edildiği yerdir.

Özetle rinoplasti; estetik bir ameliyattır, aynı zamanda burun solunumunu da rahatlatmaya da yöneliktir.

Rinoplastiye Hazırlık Aşaması Nasıldır?

Rinoplastiye hazırlık aşamasında hastalar karar verme süreci yaşarlar. Bu süreçte hasta ile uzun bir şekilde konuşulur, istekleri ve beklentileri anlaşılmaya çalışılır. Burunun tüm kısımları muayene edilir ve en az yedi açıdan değişik fotoğrafları çekilir. Bu görseller hastayla incelenip hasta beklentilerinin gerçekçi olduğuna karar verildikten sonra ameliyata ait riskler, yararlar ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konuşulur.

Ek olarak hastanın okuması ve doldurması için bir takım formlar verilir. Karar verilmeden önce daha fazla bilgi almak ve danışmak için gerekirse hastayla ikinci bir görüşme yapılır. Görüşmenin ardından ameliyatın hazırlık aşaması tamamlanmış olur.

Rinoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Rinoplasti ameliyatı, 3-4 saat civarında sürmektedir. En iyi sonucu elde etmek adına, daha da uzun süren operasyonlar gerçekleştirilebilir. Süre önemsenmeksizin hasta sağlığı ön planda tutulup, bütün riskler yok edilmeye çalışılır.

Burun ameliyatı çok ince bir iştir ve küçük alanda saatlerce uğraş gerektirir.

Bir Hekim Olarak Rinoplastide Hangi Tekniği Tercih Ediyorsunuz?

Genellikle açık rinoplasti ameliyatı tercih edilmektedir. Rinoplasti ameliyatı, aslında yepyeni bir burun yapmaktır. Bu yeni burun yapılırken, ister istemez eski burundaki yapılar bozulur ve tüm dengeler alt üst edilir. Fakat bu işlemler yapılırken sapasağlam yeni bir burun yapılacağı bilincinde olunur.

Ameliyat sahasına en iyi şekilde hakim olunabilmesini ve sonuçtan emin olunabilmesini sağlayan en etkili teknik, açık rinoplastidir.

Açık Rinoplasti Nedir?

Açık rinoplasti, rinoplastideki iki ana yaklaşımdan biridir. Yalnızca burun ucunda birkaç milimetrelik bir kesi ile yapılan rinoplasti işlemidir.

Açık rinoplastinin temel özelliği, burun ucu bölgesi açılırken istenilen işlemlerin rahatlıkla yapılabilmesidir. Bu durum başka hiçbir teknikte elde edilemediği için açık rinoplasti tercih edilmektedir.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti, burnun tamamen içinden yapılan ve dışarıdan herhangi görünür bir yerde iz bırakılmayan ameliyat çeşididir. Açık ve kapalı operasyonların arasındaki temel fark, burnun dışındaki izdir.

Kapalı rinoplasti yapıldığında bu izler iç kısımda kalır, dışarıdan fark edilmez. Bu operasyonda üst ve orta kısımların ameliyatı kolayken, alt kısımda daha zor olabilmektedir. O nedenle daha sınırlı yerlerde kullanılmaktadır. Cerrahi işlem yapılan alan daha sınırlı olduğundan dolayı, elde edilecek sonuç da daha az tatmin edici olabilmektedir. Bu sebepten dolayı açık rinoplasti operasyonunu tercih etmekteyim.

Rinoplasti Sonrası Kişinin Psikolojisi Nasıldır?

Şimdiye kadarki deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki, rinoplasti sonrası kişinin psikolojisi harikadır! Kişi ne istediğini biliyor ve istediğini elde etmiş ise, iyi bir sonuç elde edilmiş demektir.

Hekimler, operasyonun başından itibaren gerçekçi beklentileri olan kişilerin istedikleri sonuca ulaşmaları için uğraşır. Estetik anlamda bu başarıya ulaşıldıktan sonra pozitif farklar görülmeye başlanır. Hastalar kendilerine daha farklı bakmaya başlar, özgüvenleri yerine gelir.

Hangi Buruna Hangi Teknik?

Burun Tipleri ve Rinoplasti

Burun tipleri ve rinoplasti

Farklı burun tiplerine uygulanan rinoplasti teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar Online Randevu