Sorularla Rinoplasti Ameliyatı

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar sorularınızı cevaplıyor

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti burnun şekil olarak değiştirildiği, yani burnun dışarıdan farklı görünmesinin sağlandığı bir ameliyata verilen addır.

Rinoplasti ne zaman düşünülmelidir?

Rinoplasti, kişinin burnunun görünümünü değiştirmeye karar verdiği zaman düşünülmelidir. Yaş olarak 18 ve üzeri olmasını salık veririz. Adayın ameliyattan beklentisi, yalnızca burnundaki değişikliklerden ibaret olmalıdır.

Rinoplastinin avantajları nelerdir?

Rinoplasti ameliyatının avantajı, kişiye özgüven verebilmesidir. Yalnızca kendisi için değil, çevresi tarafından da daha iyi görünümlü olmanın avantajları vardır. Bununla birlikte, bu ameliyat ile kişiye sağlanabilecek tek şey, burnunun kendi tercihleri doğrultusunda bir görünüme kavuşturulması olduğunu unutmamak gerekir.

Rinoplasti için uygun bir aday mıyım?

Kişinin rinoplasti ameliyatına uygunluğunu belirleyen ölçütleri aşağıda bulabilirsiniz:

  • Yaş: 18 yaş ve üzeri kişiler rinoplasti için uygun adaylardır.
  • Gerçekçi beklenti: Bu ameliyat, burun görüntüsünü, kişinin istekleri, yaşı, sosyal çevresi ve kişisel özelliklerine uygun bir şekilde değiştirecektir.
  • Genel sağlık durumu: Kişinin ameliyat olmasına engel olacak bir sağlık sorunu olmamlıdır.

Burun anatomisi nasıldır ve rinoplastide neler düzeltilir?

Rinoplasti Kesi Teknikleri

Burun anatomisi basitçe, dıştan içe cilt, cilt altı ve altlarında taşıyıcı iskelet yapı olarak düşünülebilir.

İskelet yapının kafatasına yakın kısmı kemik, burun en çıkık kısmında yer alan bölümü ise kıkırdaktan oluşur.

Rinoplastide iskelet yapı düzeltilir.

Rinoplasti ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı tekniklerini basitçe burun dokularına yaklaşımda kullanılacak “kesi” açısından ikiye ayırabiliriz: Açık veya kapalı.

Her iki teknikte de buruna girmek için kesiler kullanılırsa da kapalı teknikte bu kesiler burun içinden, açık teknikte ise burun alt kısmındaki orta duvardan yapılır. Her ikisinde de burun içi işlemler birbirine benzer. İskeletteki çıkıntılar traşlanabilir, çukurluklar burun içinden alınmasının sakınca oluşturmayacağı düşünülen kıkırdak parçalarla doldurulabilir, eğiklikler yeni kesilerle giderilebilir, dikiş teknikleri ile yapılara yeni şekiller kazandırılabilir.

Sonuçta, sağlam bir iskelet ile buruna kişiye tercihleri doğrultusunda, orantılı, yüzüyle, bedeni ile, sosyal yapısı ile uyumlu bir burun kazandırılmaya çalışılır.

Rinoplasti ameliyatı iz bırakır mı?

Hayır. Açık ya da kapalı, uygun cerrahi kapama ile göze batan, fark edilir bir iz kalmayacaktır.

Rinoplasti ile birlikte hangi burun ameliyatları birlikte yapılabilir?

Rinoplasti ile birlikte burun içi ameliyatlar yapılabilir. Bunlar arasında burundan solunumu iyileştiren septoplasti ve konka redüksiyonu gibi ameliyatlar ile bazı sinüzit ameliyatları sayılabilir.

Daha önce rinoplasti ameliyatı olmuş kişiler yeniden rinoplasti ameliyatı olabilir mi?

Bazı koşullarda evet. Öncelikle burun dokularının ameliyata elverişli olması, kişinin ruhen “yeniden” ameliyata hazır olması gerekir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası burun eski haline geri döner mi?

Nadiren. Bunun için çok az işlem yapılmış olması ve burnun eski haline gelmesine yol açabilecek kas çekiştirmeleri gibi etkenlerin tedavi edilmemiş olmaları gerekir.

Daha Önce Rinoplasti Ameliyatı Olan Bir Kişi Yeniden Estetik Burun Ameliyatı Olabilir mi?

Daha önce rinoplasti ameliyatı olan bir kişi yeniden estetik burun ameliyatı olabilir. Aslında hekim ve hastanın ortak arzusu, ameliyatın tek seferde başarılı sonuçlanmasıdır fakat bazen elde olmayan nedenlerden dolayı ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Öncelikle bu nedenin iyi anlaşılması çok önemlidir ve önceki ameliyatın üzerinden belirli bir süre geçmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Hangi Buruna Hangi Teknik?

Burun Tipleri ve Rinoplasti

Burun tipleri ve rinoplasti

Farklı burun tiplerine uygulanan rinoplasti teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar Online Randevu