Uygulama – Ameliyat

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar sorularınızı cevaplıyor

Rinoplastiye Başlangıç

Bir ameliyat başlangıcı. Saha sterilizasyonu sağlandıktan sonra yine steril örtüler ile hasta örtülmüş durumda. Ameliyat planı, kalem ile burun üzerinde işaretlenmiş durumda. Hastamız erkek ve burnu geniş ve burun ucu düşük. Sol tarafa doğru belirgin bir eğriliği var. Burun alt kısmında ameliyat yapılacak yer ve dudak orta noktası işaretlenmiş durumda.

Burun orta duvarının iç kısmının hazırlanması

Bu hazırlık, burun orta duvarındaki eğrilikleri, burundan nefes almayı engelliyici durumları düzeltmeyi ve burun sırtının dışarıdan görünümünün düzgün olmasını sağlar.

Bony Hump Removal

Burun Sırtının Daha Üstte Kalan Kısmının Ortaya Konması

Bu işlem yapılırken önce kıkırdak ve daha sonra kemik dokularla karşılaşılır. Bu dokuları örten zarın içinde kalmaya ve bu yapılara zarar vermemeye özen gösterilir.

Burun Ucunda Yer Alan Alt Yan Kıkırdakların Ortaya Konması

İnsizyon işleminden hemen sonra yapılan işlemdir. Burnu açmak için uygulanır.

Kesi

Açık rinoplasti tekniğinin uygulanmasındaki ilk adım…

Burun Kemerinin Kıkırdak Kısmının Çıkartılması

Burun orta duvarının, burunda yaptığı kabarıklığın kıkırdak bölümünün çıkartılması. Buruna yandan bakıldığında görünen kabarıklığın giderilmesi için uygulanan bir işlemdir. Oldukça hassas bir işlemdir. Fazla uygulandığında burun aşırı derecede basık ve çökük görünecek, az uygulandığında ise burundaki kemerli görünüm giderilmemiş olacaktır.

Rhino Burr Instruments

Yontma Tekniği

Burun sırtındaki kemiğin tıraşlanmasında Dr. Mazhar Çelikoyar ‘a özgü bir teknik. Elektrikli bir motor kullanarak, son derece kontrollü kemik traşlama gerçekleştirildiği gibi küçük pütürlerin giderilmesi de sağlanmaktadır.

Bu sayede burnun en üstteki kemikli kısmı, amaçlanana uygun bir hale getirilmiş olacaktır. Örneğin burun kemiğinin kemikli kısmı bu teknik ile giderilmiş olacaktır.

Rinoplasti Ameliyatı

Rino NB Final

Sectioning Pitanguy’s

Alt yan kıkırdakları birbirine bağlayan dokulara Brezilya’lı ünlü bir cerrahın ismi verilmiştir. Bu işlem, burnun yeniden yapılandırılması için gereken işlemlere zemin hazırlar.

Sectioning ULC Q Cart Junction

Üst Yan Kıkırdağın Orta Duvardan Kesilerek Ayrılması

Burun orta çatısında yer alan üst yan kıkırdak ile orta duvarın birbirinden ayrılması. Burun cerrahisi, önce burnu parçalara ayırmayı ve daha sonra uygun görülen şekilde tekrar bir araya getirmeyi hedefler. Üst yan kıkırdağın orta duvardan kesilerek ayrılması da rinoplasti ameliyatı içinde uygulanan bir işlemdir.

Üst Yan Kıkırdağın Traşlanması

Burun orta çatısında yer alan üst yan kıkırdak ile burun orta duvarı ilişkisinin düzenlenmesi.

Hastanın sağ yandaki üst yan kıkırdağı, burnun sola kaymasından dolayı fazla gelişmiş. Bu fazlalık traşlanıyor.

Bu sayede yan tarafa kaymış burun orta duvarını iten ana unsur ortadan kaldırılmış oluyor, burun daha düz bir görünüm kazanıyor.

Hangi Buruna Hangi Teknik?

Burun Tipleri ve Rinoplasti

Burun tipleri ve rinoplasti

Farklı burun tiplerine uygulanan rinoplasti teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Online Burun Analizi

Dr.Rinoplasti - Op. Dr. Mazhar Çelikoyar

Burun resimlerinizi gönderebilir ve ameliyatınız hakkında bir ön bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar Online Randevu